Forum www.artrogrypoza.fora.pl Strona Główna
 FAQ   Szukaj   Użytkownicy   Grupy    Galerie   Rejestracja   Profil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości   Zaloguj 

Leczenie

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.artrogrypoza.fora.pl Strona Główna -> Wrodzona stopa końsko-szpotawa
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kasii
Admin
Admin


Dołączył: 04 Kwi 2010
Posty: 72
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Śro 22:48, 07 Kwi 2010    Temat postu: Leczenie

Leczenie stóp końsko-szpotawych zależy od wieku dziecka. Należy pamiętać, że okres chodzenia pogłębia istniejące zniekształcenia stóp. Dzieje się tak z powodu nieprawidłowego rozkładu ciężaru ciała na zdeformowane stopy, co prowadzi do zaburzeń w rozwoju i sile mięśni stóp oraz utrwalenia zmian kostnych, dlatego też należy pamiętać, że im wcześniej rozpocznie się leczenie tym większa szansa na wyleczenie ! Leczenie "maluszka" przed drugim miesiącem życia jest stosunkowo łatwe, gdyż nie ma jeszcze zmian szkieletowych i zabiegi korekcyjne mają na celu pokonanie oporu przykurczonych części miękkich, a w pierwszym rzędzie więzadeł. Leczenie powinno rozpocząć się od pierwszych dni po urodzeniu i polega na odpowiednim ustawianiu stopy w pozycji jak najbardziej zbliżonej do prawidłowego ustawienia, a następnie unieruchomienie jej. Unieruchomienie zmienia się w miarę uzyskiwania coraz poprawniejszego ustawienia stopy. Korygowana musi być każda zniekształcona cześć stopy tj. wydrążenie, przywiedzenie i odwrócenie oraz zgięcie podeszwowe w stawie skokowym górnym. Do unieruchomienia stopy stosuje się często szynę St. Germaina, którą nakłada się na zewnętrzną powierzchnie kończyny i stopy i w miarę leczenia wygina ją coraz bardziej dopóki nie uzyska się ustawienia stopy w pozycji hiperkorekcji. Niekiedy stosuje się korekcyjne opatrunki gipsowe lub też inne pomoce ortopedyczne np. szynę Denis-Browna, do której przyczepione są buciki.1)Obecnie coraz więcej ortopedów na całym świecie przekonuje się o skuteczności leczenia stóp końsko-szpotawych metodą Ponsetiego, która polega w wielkim skrócie na zakładaniu opatrunków gipsowych po uprzednim stopniowym ustawianiu stopy, następnie przecina się ścięgno Achillesa, po czym stosuje się kolejne opatrunki gipsowe w celu utrwalenia prawidłowego ustawienia stopy. Opatrunki te stosuje się przez okres ok 3 miesiący, a po nich wprowadza się szynę derotacyjną (szynę Denis-Browna).

Leczenie dzieci w wieku od 1 roku do 2 lat zwykle wymaga już kształtowania stopy przy pomocy zabiegów chirurgicznych. Chociaż według prof. Ponsetiego stopy można leczyć jego metodą do 22. miesiąca życia. Po wykonaniu operacji, stopę unieruchamia się w poprawnej pozycji w opatrunku gipsowym lub też szynie. Jeśli stosuje się opatrunek gipsowy należy zmieniać go, co ok 3 tyg. i jeśli jest to konieczne koryguje się ustawienie stopy. Po zdjęciu gipsu trzeba ćwiczyć u dziecka ruchy bierne, a później po osiągnięciu przez dziecko odpowiedniego wieku, ruchy czynne. Od chwili rozpoczęcia przez dziecko chodzenia wskazane jest noszenie specjalnego obuwia ortopedycznego, które odpowiednio kształtuje stopę. Gdy dziecko rozpocznie leczenia w wieku 2 latek jedynym sposobem zniesienia zniekształcenia jest leczenie chirurgiczne. Leczenie pooperacyjne polega na masażach, ćwiczeniach biernych i czynnych oraz nauce prawdłowego chodzenia.2)

Leczenie stóp końsko szpotawych jest indywidualizowane i zależy nie tylko od wieku dziecka, ale także od stopnia zniekształcenia stopy, a o doborze leczenia decyduje wyłącznie lekarz ortopeda. Należy również pamiętać, że prawidłowe ustawienie stopy uzyskać można w ciągu kilku miesięcy, ale osoba dotkniętą wadą końsko-szpotawą wymaga stałej kontroli ortopedycznej, gdyż nawroty zniekształcenia są bardzo częste szczególnie w okresie wzrostu stopy! Leczenie stóp końsko-szpotawych można uznać za trwałe, gdy kościec stopy po zakończeniu leczenia i w czasie wzrostu nie wykazuje odchyleń, a mięśnie stopy utrzymują właściwą harmonię w pracy. Ostateczna ocena wyniku leczenia jest możliwa dopiero po zakończeniu wzrostu.3) W czasie leczenia stóp końsko-szpotawych należy również zwrócić uwagę na kręgosłup dziecka, gdyż nieodpowiednie ustawienie stóp może być przyczyną różnego rodzaju skrzywień kregosłupa.

1)Dr.Artur Dziak: Chce mieć zdrowe nogi. Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa.
2)Dr.Artur Dziak: j.w.
3)Kaźimierz Janicki(red): Poradnik medyczny. Wydanie IV, Warszawa.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
misia
Bywalec
Bywalec


Dołączył: 07 Kwi 2010
Posty: 54
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

Płeć: Kobieta

PostWysłany: Pią 11:45, 09 Kwi 2010    Temat postu:

Wiele pracy wymaga skorygowanie stopek

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
daria
Początkujący
Początkujący


Dołączył: 05 Maj 2010
Posty: 7
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Wto 11:37, 18 Maj 2010    Temat postu:

Leczenie powinno rozpocząć się od ćwiczeń redresyjnych zaraz po urodzeniu dziecka. Tydzień po urodzeniu dziecka należy założyć opatrunki gipsowe w celu utrwalenia korekcji uzyskanej ćwiczeniami (zmienia się je co tydzień, Amelka miałą założonych 8 opatrunkó gipsowych, metoda Ponsetiego przewiduje zwykle zakladanie ściśle określonej liczby opatrunków gipsowych tzn od 5-7).Kolejno następuje przecięcie ścięgna Achillesa w technice Ponsetiego na znieczuleniu miejscowym (krem Emla).Kolejno utrwala się uzyskaną korekcję przy pomocy tzw. ortez a więc np. szyny derotacyjnej lub lusek (w naszym przypadku były to łuski ponieważ córeczka ma artrogrypozę i słusznie prof zauważył że szyna zahamuje ruchy nóg a zależało nam żeby nogi się ruszały a tym samym ćwiczone były miśnie nógWesoly).Ostatnim krokiem jest leczenie operacyjne w przypadku niepowodzenia leczenia ww sposobami (nas czeka taka operacja ponieważ stopy był bardzo mocno zniekształcone zniekształcenie typu stiff-stiff, już za 6 miesięcy..) Kochane mamuśki pamiętajcie że bardzo dużo zależy od nas stópki powinny być możliwie jak najczęściej ćwiczone przez kilkanaście minut w jednej sesji-powinno to być powolne rozciąganie przykurczonych tkanek

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.artrogrypoza.fora.pl Strona Główna -> Wrodzona stopa końsko-szpotawa Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group

Theme xand created by spleen & Forum.
Regulamin